Wygrana z Irlandią Północną na koniec roku

W Swarzędzu w kilkustopniowym mrozie i w obecności prawie tysiąca fanów swoje ostatnie spotkanie w tym roku rozegrała reprezentacja Polski do lat 16 (rocznik 2003). Prowadzony przez Marcina Dornę zespół po bezbramkowym remisie we wtorek tym razem pokonał Irlandię Północną 4:0. Gole dla biało-czerwonych strzelali Wilak, Buksa i dwie Włodarczyk.

Od mocnego uderzenia zaczęli młodzi biało-czerwoni, ponieważ już po kilkudziesięciu sekundach Patryk Kusztal udanie ściął akcję z lewego skrzydła do środka, ale jego strzał obronił bramkarz. Pierwszy kwadrans to zresztą kompletna dominacja gospodarzy, gra wysokim pressingiem i kilka ataków. Najskuteczniejszy okazał się Filip Wilak, który w 13 minucie wyszedł sam na sam z golkiperem i pewnym strzałem strzelił pierwszego gola.
Po tym okresie większy udział w grze mieli rywale, ale Jakub Ojrzyński długo był bez interwencji. Nawet przy stałych fragmentach dobrze spisywali się obrońcy drużyny Marcina Dorny. Za to Polacy wykorzystali jeden z rzutów rożnych, gdy po przebitce Aleksandra Buksy błąd popełnił bramkarz Irlandii Północnej i wpuścił piłkę między nogami. Jeszcze przed przerwą szansę na kontaktowego gola mieli goście, ale Sean McAllister po dośrodkowaniu trafił piłką tylko w słupek.
W przerwie w polskiej drużynie doszło do trzech zmian i to właśnie wprowadzeni Szymon Włodarczyk z Bartłomiejem Kaflem stworzyli zagrożenie, ale pierwszy z nich nie trafił w bramkę z kilkunastu metrów. Jednak na kolejnego gola dla gospodarzy kibice musieli czekać do 68 minuty, gdy po świetnej indywidualnej akcji uderzał Radosław Cielemęcki, a do odbitej piłki dobiegł Olaf Korczakowski i zagrał na pustą bramkę do Włodarczyka, który nie zmarnował okazji. Właśnie napastnik rozstrzygnął mecz w ostatnich sekundach, gdy wykorzystał dobre podanie w pole karne Filipa Balcewicza i płaskim uderzeniem ustalił wynik.
Polska U-16 – Irlandia Północna U-16 4:0 (2:0)
Bramki: Wilak 13, Buksa 27, Włodarczyk 68, 80
Polska: 1. Jakub Ojrzyński; 2. Jerzy Tomal (69’, 16. Daniel Hoyo-Kowalski), 3. Brian Woschek (62’, 17. Jakub Malec), 4. Ariel Mosór, 5. Filip Balcewicz; 6. Mateusz Łęgowski (69’, 19. Dominik Wasilewski), 7. Filip Wilak (41’. 13. Radosław Cielemęcki), 8. Fryderyk Gerbowski (62’, 15. Olaf Korczakowski), 10. Adrian Bukowski (41’, 14. Bartłomiej Kafel), 11. Patryk Kusztal (51’, 18. Mateusz Musiałowski); 9. Aleksander Buksa (41’, 20. Szymon Włodarczyk)
Irlandia Północna: 1. Connor Byrne (65’, 12. Oisin Gibson); 2. Sean McAllister, 3. Sean Stewart, 4. Aaron Donnelly, 5. Shea Charles, 6. Orrin McLaughlin, 9. Dale Taylor, 10. Issac Price (59’, 17. Terry Deviln), 11. Conor Bradley (37’, 16. Matthew Lusty), 14. Caolan McBride, 15. Daryl Porter (55’, 13. Jamal Tavares)
Żółte kartki: Wilak – Devlin
Sędzia: Szymon Lizak