Podsumowanie sezonu młodzieżowych reprezentacji Polski

Redakcja Łączy nas piłka pt., 30 czerwca 2023

30 czerwca to oficjalnie ostatni dzień sezonu piłkarskiego. I choć jedna z naszych reprezentacji (U-19 prowadzona przez selekcjonera Marcina Brosza) najważniejsze mecze – te w ramach mistrzostw Europy – wciąż ma przed sobą, to my już dziś zapraszamy na podsumowanie tego, co w młodzieżowych kadrach działo się przez ostatnie dwanaście miesięcy.

REPREZENTACJA U-15 (ROCZNIK 2008)

Reprezentacja prowadzona przez Dariusza Gęsiora rozegrała w tym sezonie rekordową – jak na tę kategorię wiekową – liczbę spotkań. Biało-czerwoni wzięli udział w dwóch turniejach, a dodatkowo w towarzyskich dwumeczach mierzyli się z Irlandią, Hiszpanią oraz Włochami. Łącznie najmłodsza drużyna narodowa miała okazję rywalizować z ośmioma rywalami, przeciwko którym zagrała 12 meczów. Najlepsze wyniki Polacy osiągali jesienią, gdy po dwóch zwycięstwach i remisie okazali się najlepsi w turnieju UEFA Development rozgrywanym w Bośni i Hercegowinie. Najlepszym strzelcem drużyny był w mijającym sezonie Oliwier Siniawski. Napastnik Śląska Wrocław zdobył dla kadry cztery bramki, a powody do radości miał także w klubie – zdobył z nim mistrzostwo Polski. 

Trener Gęsior przez cały sezon miał okazję przyjrzeć się z bliska blisko stu zawodnikom. Jeden z nich – Jędrzej Hanuszczak z Warty Poznań – zadebiutował wiosną w PKO BP Ekstraklasie.

Mecze w sezonie 2022/23:

Wrzesień (Turniej UEFA Development w Bośni i Hercegowinie)
3:0 Andora (strzelcy goli: Oskar Pietuszewski, Oliwier Siniawski, Michał Osowski)
4:0 Węgry (Kamil Baj, Siniawski, Osowski – dwie)
1:1, k. 7:6 Bośnia i Hercegowina (Siniawski)

Listopad
0:0, k. 3:2 Irlandia
0:1 Irlandia

Styczeń
0:3 Hiszpania
1:4 Hiszpania (Pascal Mozie)

Kwiecień (Turniej 4 Narodów na Węgrzech)
0:0 Węgry
1:2 Słowacja (Antoni Uchroński)
1:1 Finlandia (Jędrzej Hanuszczak)

Maj/Czerwiec
1:3 Włochy (Siniawski)
2:2 Włochy (Sammy Dudek, Mateusz Cegliński)

REPREZENTACJA U-16 (ROCZNIK 2007)

Podopieczni Rafała Lasockiego sezon 2022/23 zdecydowanie mogą zaliczyć do udanych. Zawodnikom z rocznika 2007 całkowicie nie wyszedł tak naprawdę tylko jeden mecz – z Niemcami w październiku. Było to jedyne spotkanie, w którym biało-czerwoni nie strzelili gola, za to stracili aż trzy. Drużyna zareagowała na tę wpadkę bardzo pozytywnie, bo już kilka dni później pokonała zachodnich sąsiadów 4:0. W marcu Polacy pewnie wygrali turniej UEFA Development (trzy zwycięstwa, bilans bramkowy 10:0), a w maju swoje pierwsze oficjalne mecze międzypaństwowe rozegrała reprezentacja FUTURE, złożona z zawodników późno dojrzewających. 

W kolejnym sezonie ekipa trenera Lasockiego przystąpi do kwalifikacji do mistrzostw Europy. W pierwszej fazie (27 września – 3 października) nasi reprezentanci zmierzą się z Łotwą, Mołdawią oraz Szwecją. 

Mecze w sezonie 2022/23:

Sierpień 
1:1 Irlandia Północna (Kacper Szulc)
1:0 Irlandia Północna (Adrian Przyborek)

Październik
0:3 Niemcy
4:0 Niemcy (Dawid Szwiec, Damian Sokołowski, Cyprian Popielec, Jakub Adkonis)

Marzec (Turniej UEFA Development)
2:0 Luksemburg (Hubert Jasiak, Kacper Szulc)
5:0 RPA (Kamil Jakóbczyk – dwie, Jasiak – dwie, Bartosz Mazurek)
3:0 Irlandia Północna (Matias Pruszko, Jasiak, Mateusz Dziewiatowski)

Maj (reprezentacja Future – zawodników późno dojrzewających) 
3:2 Dania (Filip Kaczmarek, Igor Busz, Kacper Symula)
2:1 Szwecja (Busz, gol samobójczy)
1:2 Belgia (Antoni Wójcik)

Czerwiec
3:1 Norwegia (Adkonis, Mateusz Szczepaniak, Bartosz Kriegler)
2:1 Norwegia (Kacper Potulski, Stanisław Gieroba)

Dawid Szwiec, Mateusz Szczepaniak, oraz Mateusz Dziewiatowski – w sezonie 2022/23 zawodnicy reprezentacji Polski do lat 16

REPREZENTACJA U-17 (ROCZNIK 2006)

O tej kadrze było w tym sezonie najgłośniej. A wszystko za sprawą bardzo dobrego występu w mistrzostwach Europy – drużyna prowadzona przez selekcjonera Marcina Włodarskiego dotarła w nich do półfinału, w którym po wyrównanym boju musiała uznać wyższość późniejszych triumfatorów turnieju – Niemców. Dzięki znalezieniu się w czwórce najlepszych zespołów na kontynencie, biało-czerwoni awansowali do tegorocznych mistrzostw świata U-17, które w listopadzie odbędą się w Indonezji. 

Przed niezwykle udanym EURO Polacy przedstawili się szerszej publiczności wysokimi zwycięstwami z Anglią podczas Pucharu Syrenki oraz z Belgią w turnieju towarzyskim rozgrywanym w Hiszpanii. W drodze po półfinał mistrzostw biało-czerwoni rozegrali także sześć meczów kwalifikacyjnych.

Mecze w sezonie 2022/23:

Wrzesień (Puchar Syrenki)
5:2 Uzbekistan (Filip Rejczyk – dwie, Daniel Mikołajewski, Jakub Krzyżanowski, Mike Huras)
0:2 Portugalia 
5:0 Anglia (Huras – trzy, Filip Wolski, Krzysztof Kolanko)

Październik (I faza kwalifikacji do EURO)
0:2 Czarnogóra
6:1 Andora (Oskar Tomczyk – trzy, Mikołajewski – dwie, Huras)
4:2 Austria (Tomczyk – trzy, Krzyżanowski)

Luty (Turniej towarzyski w La Mandze)
3:2 Norwegia (Mikołajewski – dwie, Tomczyk)
5:0 Belgia (Tomczyk – trzy, Filip Rózga, Jan Łabędzki)
5:2 Szwecja (Rejczyk – trzy, Wolski, Mikołajewski)

Marzec (II faza kwalifikacji do EURO)
1:0 Czechy (Huras)
0:1 Portugalia
5:0 Słowacja (Huras, Tomczyk, Mikołajewski, Rejczyk, Kolanko)

Maj (mistrzostwa Europy U-17)
5:1 Irlandia (Mateusz Skoczylas – dwie, Dominik Szala, Karol Borys, Szymon Kądziołka)
5:3 Węgry (Skoczylas, Maksymilian Sznaucner, Huras, Tomczyk, Borys)
0:3 Walia
3:2 Serbia (Krzyżanowski, Mikołajewski, Rejczyk)
3:5 Niemcy (Mikołajewski, Borys, Wolski)

REPREZENTACJA U-18 (ROCZNIK 2005)

Drużyna narodowa w tej kategorii wiekowej została wskrzeszona w ubiegłym roku po trzech latach przerwy. Wiosną 2022 roku kadrę rocznika 2004 przejął Marcin Brosz, a gdy 1 lipca rozpoczął się nowy sezon reprezentacją U-18 stali się zawodnicy urodzeni w roku 2005. Ich selekcjonerem został Wojciech Kobeszko. – Mimo że zgrupowań nie będzie w tym sezonie zbyt wiele, chcemy utrzymywać kontakt z piłkarzami, jeździć do nich i ich obserwować. Bardzo ważne jest dla nas, aby monitorować ich formę. W przyszłym roku na wiosnę będziemy przygotowywać się już do eliminacji mistrzostw Europy i do tego czasu musimy wszystko sobie poukładać – zapowiadał niemal równo rok temu szkoleniowiec.

Jego drużyna bardzo udanie rozpoczęła sezon, wygrywając towarzyski turniej we Francji. Z kolei wiosną biało-czerwoni dwukrotnie zmierzyli się z Bułgarią oraz po jednym razie ze Słowenią oraz Czarnogórą. Jesienią podopiecznych Kobeszki – już pod szyldem U-19 – czeka pierwsza faza kwalifikacji do mistrzostw Europy. W dniach 11-17 października Polacy zmierzą się w niej z Macedonią Północną, Kazachstanem oraz Niemcami. 

Mecze w sezonie 2022/23:

Wrzesień (turniej towarzyski we Francji)
1:0 Szkocja (Dariusz Stalmach)
1:0 Estonia (Mateusz Kowalski)
3:2 Francja (Oliwier Sławiński, Olaf Kozłowski, Kacper Masiak)

Marzec
0:2 Bułgaria
1:1 Bułgaria (Maksymilian Dziuba)

Czerwiec
0:1 Słowenia
1:0 Czarnogóra (David Widlarz)

REPREZENTACJA U-19 (ROCZNIK 2004)

Choć sezon 2022/23 oficjalnie kończy się 30 czerwca, czas podsumowań dla tej kadry dopiero nadejdzie. Oby jak najpóźniej, bo to oznaczałoby udany występ w mistrzostwach Europy na Malcie, które biało-czerwoni zainaugurują w poniedziałek meczem z Portugalią (3 lipca, g. 18:00, transmisja w TVP Sport). Polacy oswajali się z maltańskim klimatem już w listopadzie podczas towarzyskiego turnieju, w którym mierzyli się z gospodarzami, Portugalią oraz Niemcami. Niemal identycznie przedstawia się grupa biało-czerwonych na EURO. Zamiast Niemców są w niej Włosi, których podopieczni trenera Brosza zdążyli poznać w trakcie wrześniowych kwalifikacji. Wówczas to Italia okazała się nieznacznie lepsza. Poza dwiema rundami kwalifikacyjnymi oraz wspomnianym turniejem towarzyskim biało-czerwoni rozegrali oficjalny mecz towarzyski z Czechami oraz kilka nieoficjalnych z klubami PKO BP Ekstraklasy oraz Fortuna 1. Ligi.

Mecze w sezonie 2022/23:

Wrzesień (I faza kwalifikacji do EURO)
2:0 Bośnia i Hercegowina (Mateusz Kowalczyk, Szymon Michalski)
2:0 Estonia (Tomasz Pieńko – dwie)
0:1 Włochy

Listopad (turniej towarzyski na Malcie)
0:3 Niemcy
0:2 Portugalia
5:1 Malta (Filip Koperski, Kacper Urbański, Jan Żuberek – trzy)

Luty
3:2 Czechy (Szczepan Mucha, Alex da Graça Marques, Dominik Biniek)

Marzec (II faza kwalifikacji do EURO)
1:1 Izrael (Koperski)
3:0 Łotwa (Urbański – dwie, Pieńko)
2:2 Serbia (gol samobójczy, Wiktor Matyjewicz)

Lipiec (terminarz spotkań grupowych na EURO)
3 lipca (poniedziałek), g. 18:00: Portugalia
6 lipca (czwartek), g. 21:15: Malta
9 lipca (niedziela), g. 18:00: Włochy

REPREZENTACJA U-20 (ROCZNIKI 2002-03)

Kadra do lat 20 to ekipa wprost nazywana zapleczem najstarszej z młodzieżówek. Jej głównym zadaniem jest przetestowanie kandydatów do reprezentacji U-21, która we wrześniu rozpocznie kwalifikacje do mistrzostw Europy. W obu tych kadrach występują piłkarze z tych samych roczników. Siłą rzeczy do młodszej z nich są powoływani zawodnicy niżej notowani, jednak w gruncie rzeczy jest to dla nich szansa. – Ci, którzy nie mieszczą się w kadrze U-21 prowadzonej przez trenera Michała Probierza trafiają do mnie. Naszym zadaniem jest weryfikowanie ich umiejętności i możliwości – podkreśla Stępiński. – Jeśli spiszą się dobrze, to mogą liczyć, że na kolejne zgrupowanie pojadą do starszej kadry. Z drugiej strony, ten, kto słabiej zagra w meczach U-21 nie zniknie nam z oczu, tylko dostanie szansę w zespole U-20. Działamy trochę jak w klubie, gdzie są pierwsza drużyna i rezerwy.

Podopieczni Miłosza Stępińskiego rywalizują w silnie obsadzonym Turnieju Ośmiu Narodów. Tylko we wrześniu zespół ten mierzył się z Włochami, Niemcami oraz Portugalią. Na zgrupowaniu kadry obecny był wówczas Marcel Wędrychowski, który jako jeden z kilku piłkarzy trafił później do zespołu trenera Probierza, a na początku czerwca trenował nawet z pierwszą reprezentacją pod okiem Fernando Santosa. 

Mecze w sezonie 2022/23:

Wrzesień
1:0 Włochy (Maksymilian Tkocz)
1:2 Niemcy (Marcel Wędrychowski)
3:1 Portugalia (Jan Biegański, Kacper Karasek, Kacper Kasperowicz)

Listopad
0:2 Rumunia

Marzec
0:1 Czechy

REPREZENTACJA U-21 (ROCZNIKI 2002-03)

Na początku sezonu 2022/23 nowym selekcjonerem reprezentacji w tej kategorii wiekowej został Michał Probierz. Nowy trener po raz pierwszy poprowadził drużynę we wrześniowych meczach z Grecją oraz Łotwą. Początki były trudne, ale ekipa otrzymała dużo czasu, by odpowiednio przygotować się do spotkań eliminacyjnych (pierwsze z nich – przeciwko Kosowu i Estonii – już we wrześniu). Biało-czerwoni spotykali się na zgrupowaniach czterokrotnie i zagrali w tym czasie osiem spotkań. Trzy z nich wygrali, trzy zremisowali, a pozostałe dwa przegrali. Sezon zakończyli zwycięstwem w Czarnogórze po dwóch golach Szymona Włodarczyka.

Mecze w sezonie 2022/23:

Wrzesień
0:1 Grecja
1:1 Łotwa (Bartłomiej Kłudka)

Listopad
1:3 Chorwacja (Filip Szymczak)
3:2 Turcja (Szymczak, Kłudka, Kajetan Szmyt)

Marzec 
0:0 Austria
2:0 Albania (Mateusz Musiałowski, Szymon Włodarczyk)

Czerwiec
1:1 Finlandia (Włodarczyk)
2:1 Czarnogóra (Włodarczyk – dwie)