U-21: UDANE OTWARCIE NOWEGO ROZDZIAŁU. POLSKA WYGRYWA Z ARABIĄ SAUDYJSKĄ

26 / 03 / 21Autor: PZPN

U-21: Udane otwarcie nowego rozdziału. Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Od zwycięstwa w meczu towarzyskim z Arabią Saudyjską U-20 budowę nowego zespołu rozpoczął trener Maciej Stolarczyk. W spotkaniu rozegranym w hiszpańskim San Pedro del Pinatar reprezentacja Polski do lat 21 wygrała 7:0, a hat-trickiem popisał się Adrian Benedyczak. Pozostałe bramki zdobyli Maciej Żurawski, Sebastian Walukiewicz, Krzysztof Kubica i Filip Marchwiński.

Dla Macieja Stolarczyka, trenera biało-czerwonych, mecz z Arabią Saudyjską był pierwszym sprawdzianem budowanej całkowicie przez niego drużyny. Polacy przez kilka dni trenowali w hiszpańskim San Pedro del Pinatar, starając się wdrażać rozwiązania taktyczne. – Bardzo istotne było dla nas, by rozegrać mecze kontrolne. Udało się zakontraktować dwóch zupełnie różnych od siebie przeciwników, więc spotkamy się z dwoma odmiennymi stylami gry. Będzie to swego rodzaju sprawdzian bojowy, czy to, co robiliśmy podczas treningów, przynosi spodziewane efekty. Oba mecze podsumują naszą pracę wykonaną w Hiszpanii. Podczas meczu z Arabią Saudyjską zawodnicy na pewno będą odczuwali trudy treningów, ale zależało nam też na tym, by sprawdzić się w momencie, gdy piłkarze są nieco zmęczeni – powiedział przed spotkaniem z Saudyjczykami szkoleniowiec młodzieżowej reprezentacji Polski.

Zdecydowanym faworytem spotkania byli Polacy i to potwierdziło się już od początkowych minut. Już po kilkudziesięciu sekundach Mateusz Praszelik trafił w słupek, a sześć minut później biało-czerwoni objęli prowadzenie. Bartosz Białek dograł do Macieja Żurawskiego, a ten precyzyjnym strzałem z kilkunastu metrów umieścił piłkę w siatce. Podopieczni Macieja Stolarczyka osiągnęli zdecydowaną przewagę, ale nie byli w stanie udokumentować jej kolejnymi trafieniami. Okazji nie brakowało, ale szwankowała skuteczność w wykończeniu akcji. Centymetry zdecydowały, gdy w 36. minucie do rzutu wolnego podszedł Bartosz Białek. Występujący na co dzień w VfL Wolfsburg napastnik posłał futbolówkę ponad murem, ale ta zatrzymała się na poprzeczce. Skuteczniejszy był w ostatniej minucie pierwszej połowy Sebastian Walukiewicz. Kapitan młodzieżowej kadry najlepiej odnalazł się w polu karnym rywala po rzucie rożnym i strzałem głową umieścił piłkę w siatce. Na przerwę Polacy zeszli więc z dwubramkowym prowadzeniem.

W drugiej części spotkania trener Maciej Stolarczyk zdecydował o zmianie wszystkich jedenastu zawodników. W 56. minucie mogło być już 3:0, ale strzał z rzutu wolnego autorstwa Daniela Szelągowskiego zatrzymał się na słupku. Chwilę później wynik uległ jednak zmianie. Po podaniu z głębi pola Kacpra Smolińskiego w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Adrian Benedyczak. Piłkarz szczecińskiej Pogoni bez większych problemów ograł golkipera i wpakował piłkę do pustej bramki, podwyższając rezultat starcia. Worek z bramkami wówczas się rozwiązał. Najpierw po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i błędzie bramkarza piłka spadła na głowę Krzysztofa Kubicy, który z bliskiej odległości dopełnił formalności. Chwilę później w dogodnej sytuacji w polu karnym znalazł się Filip Marchwiński i bez większych problemów pokonał golkipera Saudyjczyków.

Na tym popisy strzeleckie biało-czerwonych się nie zakończyły. Dziesięć minut przed ostatnim gwizdkiem w pole karne wpadł Daniel Szelągowski. Faulem powstrzymał go Omar Dakhel i prowadzący zawody Alfonso Ros Gomez wskazał na jedenasty metr. Pewnym egzekutorem „jedenastki” okazał się Adrian Benedyczak, który zdobył szósta bramkę dla biało-czerwonych. Piłkarz Pogoni Szczecin skompletowal w ostatniej minucie hat-tricka, gdy po dośrodkowaniu Daniela Szelągowskiego pokonał głową bramkarza rywali. Ostatecznie Polacy wygrali 7:0, a 29 marca rozegrają kolejne spotkanie towarzyskie. Tym razem ich przeciwnikiem będzie Austria.

26 marca 2021, Pinatar
Polska U-21 – Arabia Saudyjska U-20 7:0 (2:0)
Bramki:
 Maciej Żurawski 7, Sebastian Walukiewicz 45, Adrian Benedyczak 57, 80 k, 90, Krzysztof Kubica 68, Filip Marchwiński 70.
Polska: 1. Cezary Miszta (46, 12. Xavier Dziekoński) – 4. Kamil Kruk (46, 2. Krzysztof Kubica), 20. Sebastian Walukiewicz (46, 13. Aleksander Paluszek), 19. Jakub Kiwior (46, 15. Maik Nawrocki), 14. Michał Karbownik (46, 3. Marcin Grabowski) – 7. Jakub Kamiński (46, 18. Daniel Szelągowski), 6. Maciej Żurawski (46, 16. Kacper Smoliński; 78, 24. Mateusz Łęgowski), 10. Mateusz Bogusz (46, 5. Jan Biegański; 78, 25. Wiktor Pleśnierowicz), 8. Mateusz Praszelik (46, 11. Filip Marchwiński) – 21. Bartosz Białek (46, 17. Dawid Kocyła), 23. Filip Szymczak (46, 9. Adrian Benedyczak).
Arabia Saudyjska: 16. Saad Youssef (46, 1. Malek Tolah) – 4. Naif Asiri, 25. Muteb Alanazi, 23. Nawaf Qumarya, 26. Saeed Almutairi – 6. Aseel Alharibi, 28. Meshari Almashhari 15. Lafi Almuraky (62, 35. Luay Aljohani), 3. Rayan Fallath (86, 29. Omar Mohammed), 7. Omar Dakhel, 12. Thamer Alarjan (37, 11. Rayan Alhassan).
Żółte kartki: Asiri.
Czerwona kartka: Amutairi (84. minuta, za oplucie rywala).
Sędziował: Alfonso Ros Gomez (Hiszpania).