Talent w drodze do sukcesu i realizacji marzeń w piłce nożnej.(Kalinowski Paweł-Doktorant AWF Poznań)

Kalinowski Paweł
Doktorant AWF Poznań                                                                                                   Koordynator Skautingu Zagranicznego PZPN na terenie Niemiec Wschodnich

Wprowadzenie
Motywacją do napisania niniejszej publikacji były analizy i dyskusje prowadzone przez Sekcje monitoringu i rozwoju młodych polskich piłkarzy za granicą – PZPN. Pojawił się pomysł podzielenia i zobrazowania młodym zawodnikom oraz trenerom drogi, niejednokrotnie wyboistej i krętej, która prowadzi do odniesienia sukcesu w piłce nożnej. Jedna z najpopularniejszych dyscyplin na świecie jaką bezsprzecznie jest piłka nożna przyciąga do siebie miliony kandydatów na piłkarzy. Niemniej jednak tylko jednostki stają się zawodnikami światowej klasy. Pele, Maradona, Zidane, Ronaldo, Messi czy Lewandowski znajdą swoje miejsce w historii futbolu. Wielkich nazwisk można przytaczać w tym miejscu całe mnóstwo, jednak należy pamiętać, że jest to tylko ułamek setny zawodników na świecie, są to beneficjenci – osoby, które niewątpliwie odniosły ogromny sukces sportowy poparty tytaniczną pracą. Warto zauważyć w tym miejscu, że profesjonalne kontrakty w klubach podpisuje tylko znikomy procent ludzi uprawiających piłkę nożną. Podobnie wygląda sytuacja wśród trenerów piłkarskich. Przykładowo w Polsce szacuje się, że tylko 4% trenerów podpisało zawodowe kontrakty. W szeroko rozumianym procesie treningowym często zadawane są pytania przez piłkarzy, rodziców lub kibiców: „Jak odnieść sukces w sporcie ?” lub „Jak należy postępować by być najlepszym ?”. Oczywiście odpowiedź nie jest prosta i zawsze ma związek z indywidualizacją. Zmiennych warunkujących sukces sportowy jest wiele.
Stąd też celem pracy będzie próba wyeksponowania wybranych karier piłkarzy i trenerów, którzy odnieśli sukces sportowy. Adekwatnie do postawionego celu pracy zostały sformułowane następujące pytania badawcze:
1. Czy talent ma najistotniejszy wpływ na wysokie rezultaty sportowe ?
2. Czy kierunek rozwoju i droga do sukcesu zostaje wyeksponowany w rywalizacji młodzieżowej ?
3. Jaki wpływ na osiągane wyniki w piłce seniorskiej może mieć wczesny rozwój organizmu ?
4. Czy porażki mogą kształtować charakter i mieć wpływ na końcowy efekt w piłce nożnej ?

Czytaj dalej – Talent w drodze do sukcesu i realizacji marzeń w piłce nożnej