Trzy mecze, dwie kadry, jedno zgrupowanie. „Wyzwanie i doskonała okazja”

Prawie 40 zawodników Jacek Magiera powoła na marcowe zgrupowanie reprezentacji Polski. Będzie to połączenie dwóch kadr: do lat 20, która zmierzy się z Anglią (26.03, Bielsko-Biała, g. 18) i z Czechami (30.03, Opava, g. 16), oraz do lat 19 (rocznik 2002), która zagra z Estonią (27.03, Ustroń, g. 14). – Chcemy w dobrym stylu zakończyć pracę z U-20, a także jak najszybciej wdrożyć piłkarzy w nasz sposób pracy kadry U-19 – mówi selekcjoner.

To efekt zmian w sztabach młodzieżowych reprezentacji Polski oraz w prowadzeniu eliminacji mistrzostw Europy do lat 19. Ze względu na to, że w przyszłym sezonie będą prowadzone równolegle eliminacje w tej kategorii wiekowej, ale w dwóch rocznikach, Polski Związek Piłki Nożnej powierzył reprezentację rocznika 2002 Jackowi Magierze, a 2003 – Maciejowi Stolarczykowi. Finały UEFA EURO pierwszej z tych drużyn są już za rok, natomiast drugiej – za dwa lata, po czterech etapach kwalifikacji w stylu Ligi Narodów.

Jednak w marcu reprezentacja Polski do lat 20 kończy rozgrywki w ramach Turnieju Ośmiu Narodów. W obecnym sezonie biało-czerwoni pod wodzą Jacka Magiery wygrali m.in. z Niemcami (4:3) i Szwajcarią (5:1). – Nie chciałem zostawić drużyny oraz zawodników z którymi rozpoczęliśmy współpracę we wrześniu, a z niektórymi nawet dwa lata temu przed Mistrzostwami Świata do lat 20 w Polsce. Zależy mi na nich i na ich rozwoju, jestem z nimi w stałym kontakcie i mam przekonanie, że możemy w dobrym stylu zakończyć Turniej – mówi Jacek Magiera.

– Natomiast większość z powołanych zawodników będą stanowić piłkarze z rocznika 2002. Obserwowałem ich w ostatnich miesiącach, wielu wchodzi do drużyn seniorskich na poziomie Ekstraklasy, pierwszej i drugiej ligi. Znamy też zawodników występujących zagranicą. To zgrupowanie będzie dla nas doskonałą okazją, by przeprowadzić we współpracy z Instytutem Sportu pierwsze testy i, co najważniejsze, rozpocząć pracę na boisku – podkreśla. Pierwsza runda eliminacji dla reprezentacji tego rocznika odbędzie się w listopadzie 2020 w Irlandii, gdzie oprócz gospodarzy i Polski zagrają Bośnia i Hercegowina oraz Estonia.

–  Najważniejsze będzie to, by się z nimi poznać, by oni mogli zobaczyć, jak funkcjonuje sztab, jakie są wymagania wobec zawodników. Pod tym względem kontakt ze starszymi kolegami będzie bezcenny, ponieważ będą mogli dać przykład swoim zachowaniem. Nie mamy obaw, co do przyjęcia tak licznej grupy. Sztab będzie odpowiednio rozbudowany, tak aby w każdym momencie zawodnicy czuli się komfortowo i pod odpowiednią opieką – dodaje.

Magiera zapowiada, że część z zawodników z rocznika 2002 będzie miała okazję wystąpić również w drużynie do lat 20. – Nie zamykamy się na taką możliwość, zwłaszcza patrząc na formę konkretnych piłkarzy. Na pewno dwa mecze dwóch kadr w dwa dni będą wyzwaniem, ale pracujemy już teraz, by każdy trening, prezentacja i odprawa były przygotowane jeszcze zanim zgrupowanie się rozpocznie – kończy Magiera.

PZPN/Łączy nas piłka/Gramy dla Polski/08.-3.2020